Wargame: Red Dragon zapowiada się wyśmienicie za sprawą dodania floty morskiej

W dobie stagnacji w gatunku strategii z ratunkiem nadciąga kawaleria, czyli ekipa z Eugen Systems, która to ponownie postara się zadowolić prawdziwych fascynatów militariów z okresu zimnowojennego. Świeża marka Wargame prężnie się rozwija, nie jest co prawda tak rozpoznawalna w porównaniu do Starcrafta 2, lecz niewątpliwie cieszy się ogromną sympatią oraz popularnością wśród niszy osób, która ją właśnie wypełnia. Najbardziej uwidocznione jest to na przykładzie wystawionych pozytywnych ocen przez użytkowników na portalu metacritic. Pośród wysokobudżetowych produkcji, twórcy niejednokrotnie udowodnili, że można stworzyć bardzo dobry tytuł, a w tym wypadku solidny RTS bez większych nakładów finansowych. Dlatego też warto zainteresować się trzecią odsłoną uznawanej serii, zwłaszcza gdy jest się zwolennikiem tegoż gatunku. Najwyższy czas skumulować najistotniejsze informacje dotyczące nadchodzącej niszowej produkcji.

Wargame: Red Dragon to produkcja poruszająca temat fikcyjnych konfliktów zbrojnych. Ekipie odpowiedzialnej za tą serię najwyraźniej przypadła do gustu tematyka z okresu zimnej wojny i raz jeszcze zostanie ona wykorzystana, lecz tym razem terenem działań nie będzie mroźna Skandynawia, a inny rejon- Azja Wschodnia. Całkowita zmiana otoczenia wprowadza do rywalizacji nowe kraje. Tak w przypadku Red Dragon będą to państwa takie, jak: Chiny, Japonia, Nowa Zelandia, Australia, Korea Północna i Południowa. To przerodziło się w nowy azjatycki konflikt zbrojny, w którym siły zachodu rywalizują z blokiem komunistycznym z udziałem aż 17 państw. To świetna okazja, żeby w całej okazałości raz jeszcze poznać jednostki z tamtego okresu oparte na bogatych statystykach. Tym razem wiernie odwzorowanych jednostek zaangażowanych w wojnę ma być aż 1450- to prawdziwa gratka dla fanów wojskowych strategii. Robi to ogromne wrażenie, więc na próżno szukać gdziekolwiek indziej podobnej wartości, mając na uwadze to jak się rozwija i w jakim kierunku zmierza gatunek strategii.

Seria cechuję się tym, że w każdej odsłonie coś nowego wprowadza. Na przykładzie Wargame: Airland Battle było to wdrożenie lotnictwa- tak teraz w Red Dragon główną nowością ma być obecność marynarki wojennej. Taka informacja początkowo wzbudziła pewien niepokój wśród oczekujących i zapoczątkowała temat do dyskusji. Zasadniczym powodem stało się podejrzenie, że na polu walki znajdzie się miejsce dla okrętów podwodnych i lotniskowców. Ostatecznie deweloper zrezygnował z tego pomysłu. Różnica polega na tym, że użytek z nich zrobimy jedynie w strategicznej fazie, toczonej w systemie turowym. Natomiast w samej rozgrywce odbywającej w czasie realistycznym uświadczymy m.in. łodzie patrolowe, korwety, amfibie czy nawet niszczyciele. Resztę uzupełniać będą zarówno wojska lądowe, jak i siły powietrzne.

Kampania w tej serii stanowiła jedynie przystawkę do dania głównego, a raczej rozbudowany samouczek, aby uczestniczyć w tym, z czego słynie Wargame, czyli konfrontacji na sieciowym polu bitwy. Nadal nie wiadomo w jakim stopniu zmieni się tryb kampanii, być może doczekamy się dodania możliwości rozegrania jej w trybie kooperacji. Wiadomo jednak, że w dalszym ciągu rdzeniem kampanii jest tryb strategiczny, czyli mapa pewnego obszaru świata w którym gracz decyduję o jej przebiegu działań, rekrutując i przesuwając swoje wojska, tocząc bitwę w celu przejęcia kontroli na danym terenie. Przypuszczać można także , że ponownie deweloper przygotuję kilka kampanii o różnym stopniu trudności i długości jej trwania.

Rzecz jasna, w Red Dragon nie zabraknie entuzjastycznie przyjętego z Airland Battle trybu rozgrywki wieloosobowej, który ponownie pochłonie z naszego życia sporą ilość czasu. Jedną z nowości ma być możliwość dzielenia się taliami kart jednostek z innymi graczami. Tymczasem prawdziwą ucztę militarną stanowić będą spektakularne bitwy z udziałem do 20 graczy w trybie wieloosobowym.

Mechanika toczenia bitew również doczekała się kilku innowacji. Jedną z nich jest wprowadzenie współczynników inicjatywy oraz morale. Inna nowość to możliwość manipulowania tempem- czas można zarówno przyspieszać jak i zwalniać. Tym samym widać, że modlitwy przez fanów zostały wysłuchane, co więcej studio Eugen sukcesywnie poprzez kontakt z fanami usprawnia rozgrywkę i trzeba im przyznać, że nieźle im to wychodzi. Najwyraźniej twórcy wzięli do serca uwagi koncentrując się na wprowadzeniu do warstwy rozgrywki wiele poprawek. Z odsłony na odsłonę co raz ciężej coś zarzucić, a wsparcie ze strony rzeszy fanów jest na tyle duże, że tym bardziej cieszy fakt wydawania darmowych DLC do gry. To wzorowy przykład promowania uczciwej zawartości, która staję bogatsza, a zarazem przyciąga nowych użytkowników.

Na uwagę zasługuje również oprawa graficzna nie jest co prawda tak efektowna w przeciwieństwie do np. gier akcji, lecz w pewnym stopniu podrasowana względem poprzedniej części. Użyłbym w tym momencie słowa sucha, ponieważ jest pozbawiona spektakularnych efektów specjalnych, wodotrysków i innych bajerów. Sucha nie znaczy brzydka, bo w istocie serię Wargame cechuję bardzo dobre modele jednostek oraz wysoka jakość otoczenia w przybliżeniu. Stąd nazwa silnika nie wzięła się znikąd bowiem IRISZOOM V4 generuję całkiem szczegółową jakość grafiki w maksymalnym przybliżeniu.

Studio Eugen Systems po raz kolejny chce pokazać, że mając pomysł potrafią zadowolić zarówno zagorzałych fanów tak i również zwolenników gatunku RTS. Tak przecież było z grą ''R.U.S.E.'' czy ''Act of War'' teraz ta sytuacja dotyczy marki Wargame. W moim przekonaniu ponownie szykuje się na kawał porządnej i autentycznej strategii, w której nie liczy się szybkość klikania myszką, a rozwaga w planowaniu manewrów na polu walki. Wargame Red Dragon to strategia czasu rzeczywistego stawiająca na realizm, a lista zmian może tylko napawać optymizmem. Jeśli nie boicie się obudzić chińskiego smoka, sowieckiego niedźwiedzia to premiera zapowiedziana jest na 17 kwietnia bieżącego roku. Gra ukaże się jedynie w wersji PC.

 

Autor tekstu: Kamil Nakonieczny

Write a comment

Comments: 0

Kontakt:

GG 8767038

Email: kamil89pl@wp.pl

Moja specyfikacja PC:

CPU: Intel Core i7 7700K 4.5 Ghz

MOBO: MSI Z270 Krait Gaming

GPU: MSI GTX 1060 Gaming 6G

RAM: 16 GB RAM DDR4 3200 MHZ

PSU: Silentium PC L1 Vero 600W

OS: Windows 10 Home Premium