Jazda bez trzymanki

Need for Speed Most Wanted to zręcznościowa gra wyścigowa z 2012 roku wyprodukowana przez studio Criterion Games. Ekipy odpowiedzialnej chociażby za niezwykle udany tytuł Barnout Paradise City.  Sama gra została wydana przez EA. Od czasu do czasu amerykański wydawca oferuję gry totalnie za free na platformie Origin w ramach akcji  ''specjalny prezent'', innymi słowy darmowe produkcje przez ograniczony czas. Pobieramy, instalujemy, gramy i jednocześnie możemy się cieszyć pełną wersją gry do woli. W taki właśnie sposób wcześniej udostępnili Jade Empire oraz trzeciego Battlefielda. Niemniej doceniam ten miły gest ze strony elektroników, którzy próbują odbudować swoją niechlubną oraz nadszarpniętą reputację wśród graczy na całym świecie. Grzechem byłoby nie skorzystać z czasowego gratisu właśnie w postaci Most Wanted, tym samym gra wylądowała na moim dysku twardym.

 

 

Nie jestem pasjonatem tego gatunku czy także znawcą serii, więc nie jest to miarodajna opinia z mojej strony na temat tej produkcji. To co mi się bardzo podoba w Most Wanted to poczucie wolności. Wolność to słowo najlepiej opisujące właśnie tą wyścigówkę. Tytuł ten oferuję w pełni otwarty świat po którym swobodnie sobie jeździmy, uczestnicząc w kolejnych wyścigach. Są one podzielone na łatwe, średnie i trudne. Chodzi o to żeby zajmować w nich jak najlepszą lokatę oraz wyznaczać co raz to lepszy czas. Wtedy zaś odblokowujemy do naszego konkretnego samochodu różnego rodzaju dodatki w postaci Nitro, lepszego podwozia, nadwozia oraz skrzyni biegów. Do dyspozycji są zarówno czasówki, jak i typowe zawody z innymi kierowcami sterowanymi przez SI. Nie brakuje także wyzwań polegających na ucieczce policji w możliwie jak najkrótszym czasie oraz pokonywania konkretnego odcinka przy określonej prędkości. Na nudę nie w sposób narzekać, gdyż obszar miasta po którym się ścigamy jest urozmaicony, a wyścigi są zróżnicowane. Most Wanted cechuje duży, różnorodny świat, który jest największą atrakcją tegoż tytułu. Nie ważne czy gramy offline czy online to zabawa jest tutaj równie dobra i satysfakcjonująca. Za pomocą Autologa dostosowujemy nasz samochód do naszych preferencji, możemy przeskoczyć do innego odblokowanego przez nas auta oraz wybrać rodzaj wyścigu.

 

 

Zabawa w Most Wanted w głównej mierze polega na uczestniczeniu w przeróżnych wyścigach. Najważniejszym kryterium jest awansowanie w hierarchii poszukiwanych kierowców. Bierzemy udział w wyścigu z danym przeciwnikiem polegającym najpierw na pokonaniu go, uzyskując tym samym pierwszy wynik na mecie. Gdy to już wykonamy dochodzi do konfrontacji, zatem musimy staranować jego samochód, aby mieć go na własną wyłączność. W ten bowiem sposób mamy dostęp do najlepszych samochodów w grze, pomijając aspekt mikrotransakcji. Pchamy się po szczeblu kariery, aż osiągniemy pierwsze miejsce. To absorbująca, sprawiająca niesamowitą frajdę zabawa w postaci mini kampanii z trybem jednoosobowym.

 

 

 

Jeśli chodzi o model sterowania, jest on czysto zręcznościowy, jednocześnie pozbawiony realizmu. Jest intensywnie, ale nie za łatwo, lecz niezwykle przyjemnie. Granie na klawiaturze nie sprawiało mi większych problemów. To rzecz jasna kwestia przyzwyczajenia i treningów. Niezwykle dynamiczna rozgrywka wraz ze zręcznościowym modelem jazdy sprawia niesamowite wrażenie, w której nie brakuje poczucia prędkości i adrenaliny w tym także spektakularnych stłuczek. Tutaj liczy się przede wszystkim zawrotna prędkość, którą rozwijamy dzięki szybkim autom w postaci Porsche 911, Chevroleta Corvette czy Lamborghini Galardo. Każdy z dostępnych samochodów charakteryzuję się inną zwrotnością, sterownością, przyczepnością oraz przyspieszeniem, więc zasadniczo każdym steruję się nieco inaczej. Niemniej szybkość z jaką rozpędzamy nasze auto to wizytówka i kwintesencja całej serii Need for Speed. Tak, więc z tego powodu rozgrywka jest bardzo dynamiczna i efektowna, chociaż czasami bywa chaotyczna, gdy w pościgu za rywalami dochodzi do licznych stłuczek z przypadkowymi kierowcami. Do tego wszystkiego jeszcze dołącza się policja, która siedzi nam na ogoni uprzykrzając nam życie, lecz ten fakt jedynie podwyższa poziom adrenaliny, której tutaj porostu nie brakuje.

 

 

Od strony czysto wizualnej nie mam jakichkolwiek zastrzeżeń. Most Wanted wygląda bardzo dobrze, jak na tytuł z 2012 roku i nadal robi ogromne wrażenie. Graficznie produkcja ta ani trochę się nie zestarzała. Modele samochodów są pieczołowicie dopracowane i niezwykle szczegółowe. Zapewne w 2012 roku zdetronizowała konkurencję pod względem właśnie jakości szczegółów. W dodatku sama gra chodzi bardzo dobrze i co ważne stabilnie. Chociaż optymalizacja mogłaby być lepsza bowiem zdarzały się okazjonalne momenty, w których płynność animacji spadała poniżej akceptowalnego poziomu. Niemniej zdarzało się to nieczęsto i dosyć sporadycznie. Fajnie również wypada system progresji dnia i nocy, więc widoki wschodzącego i zachodzącego słońca robiły niesamowite wrażenie. Zarówno w nocy jak i za dnia poziom szczegółów był równie imponujący. Kapitalnie wypada także udźwiękowienie NfSa, muzyka zaś została bardzo dobrze dobrana. Jest trochę popu, elektroniki oraz dubstepu, zatem dla każdego coś miłego. 

 

 

 

Sama gra przypomina bardzo mocno Barnout Paradise. Twórcy wzorowali się właśnie na tej uznanej, zręcznościowej marce. To pozycja niesłychanie grywalna oraz przy okazji wciągająca, kosztująca teraz grosze. Oferująca wolność, otwarty świat, zastrzyk adrenaliny na każdym kroku. Reasumując Need for Speed Most Wanted to kawał szalonej i równocześnie bardzo dobrej, emocjonującej wyścigówki wykonanej właśnie na wzór Barnouta. Wysoce grywalna, oferująca właśnie swobodę przygoda bywa czasami również frustrująca z powodów technicznych baboli, ścin oraz oszustw ze strony komputerowego SI. Na całe szczęście nie jest to tak rażące i denerwujące, aby mi przeszkadzało w trakcie zabawy.

 

Ocena gry 7.0 /10

 

Zalety: dobrze wyważony oraz zręcznościowy model jazdy, poczucie prędkości, otwarta konstrukcja świata gry, mnóstwo szybkich sportowych samochodów różnych marek, piękna i dopracowana oprawa wizualna, nienaganne udźwiękowienie, zróżnicowany podkład muzyczny licencjonowanych utworów

 

Wady: nagłe spadki animacji, oszukujące SI, okazjonalne babole, miejscami irytująca policja, brak jakiejkolwiek historii

 

 

 

 

 

Kontakt:

GG 8767038

Email: kamil89pl@wp.pl

Moja specyfikacja PC:

CPU: Intel Core i7 7700K 4.5 Ghz

MOBO: MSI Z270 Krait Gaming

GPU: MSI GTX 1060 Gaming 6G

RAM: 16 GB RAM DDR4 3200 MHZ

PSU: Silentium PC L1 Vero 600W

OS: Windows 10 Home Premium