Ultra subiektywne podsumowanie roku 2013

Rok 2013 dobiegł końca. Zatem w ramach mojego podsumowania postaram się opisać swoje prywatne odczucia na temat gier, które wywarły na mnie w mniejszym bądź też w większym stopniu największe wrażenia. 2013 mogę już teraz zaliczyć do bardzo udanych, aczkolwiek nie był on tak atrakcyjny i obfity pod kątem ciekawych premier niżeli poprzedni rok. Konfrontując ten rok z poprzednimi latami prawdziwej obfitości wychodzi na to, że o rewolucji nie ma tutaj mowy.  Niemniej w tym roku bawiłem się wybornie za sprawą kilku tytułów, ale o tym opowiem w późniejszym czasie.


Niewątpliwie największym wydarzeniem tego roku zresztą wzbudzającym wiele emocji wobec graczy była oczywiście premiera nowych konsol. Zarówno PlayStation4 od Sony jak i również XboXOne od Microsoftu. Która lepsza spośród nich to już kwestia sporna. Nie na tym chcę się tutaj skupić. Tymczasem nowe przyszłościowe konsole wyprodukowane w głównej mierze dla graczy i nastawione na zysk jak na razie zawodzą na całej linii, przynajmniej w końcówce tego roku. Pseudo nextgenowe tytuły nie wypaliły i wypadły blado. Zwłaszcza produkty o statusie exclusive jak np. Ryse of Rome czy Killozone: Shadow Fall. Ludzie oczekujący na iście prawdziwy przeskok w kwestii grafiki, mogą na razie poczuć się rozczarowani. Zobaczymy jak ta sytuacja będzie się klarować w przyszłym roku. Na tą chwile o rewolucji nie ma tutaj nie mowy. Ja jako pecetowiec, nie widzę na razie sensu, aby wskoczyć na którąś z tych konsol. Tym bardziej wyraźnego powodu. Ciągle wokół tylko słyszę o nextgenie, rewolucji graficznej a nic o nowatorskich rozwiązaniach. Co więcej o tych szumnie zapowiadanych rewolucjach nadal w tej kwestii nic nie ruszyło, a tym prędzej ja ich nie zaobserwowałem. Nie ma to jak siła skutecznego marketingu. Wiadomo jednak, że wojna pomiędzy konsol-owcami na nowo się zrodzi. Odwieczny spór dostanie jedynie rozpędu niczym rozpędzona lokomotywa.


Wracając jednak do samych gier, nie zdetronizowały mnie tak jak w zeszłym roku. Najbardziej zapadła mnie w pamięć gra pt. Bioshock: Infinite - to po prostu kolejne arcydzieło, fabularna magia. Spodziewałem się właśnie tego po nowym Bioshocku. Zakończenie mnie totalnie w niej zabiło - ale bardzo pozytywnie! To prywatnie moja gra roku, bez wahania! Już w sumie to wiedziałem, gdy w nią grałem.  Sporą niespodzianką natomiast była gra Ubisoft Toronto pt. Splinter Cell: Blacklist. Ta gra sprawiła mi naprawdę miłą niespodziankę. Z prostej przyczyny to udany powrót do korzeni serii oraz bardzo porządna skradanka z dużą domieszką akcji i filmowości. To gra, która zdobyła u mnie trzecie miejsce i sprawiła mi miłe zaskoczenie. Drugie miejsce, czyli wicelider to niezwykle udany reboot serii czyli mowa o najnowszym Tomb Raiderze - w którym po dzisiejszy dzień jestem tą produkcją oczarowany. Poniekąd spodziewałem się dobrej gry, ale nie aż tak dobrej. To świetna gra - w końcu po tylu latach Lara Croft powraca z wdziękiem i rozmachem jak na nią przystało. Taka trochę damska kopia Uncharted - moim zdaniem rewelacja. Gier było oczywiście więcej, ale już nie zrobiły na mnie takiego wrażenia jak właśnie ta wspomniana powyżej trójka. Nie we wszystkie tytuły zdążyłem zagrać. Cała reszta produkcji była zaledwie przyzwoita lub po prostu przeciętna i o nich szybko po prostu zdarzę zapomnieć.


Niepokoi bardzo forma Elektroników, komercjalizująca swoje serie gier. Uwidacznia się to z roku na rok. Kolejne cyferki przy tytule nie wiele zmieniają, nie wiele też nowego wprowadzają do warstwy rozgrywki. Np. Crysis 3, Dead Space 3 przechodzą bez większego echa. Z kolei Battlefield 4 jest zabugowany masą błędów. Forma ze stajni Elektroników drastycznie spada. Czyżby szykowali się na tytuł najgorzej firmy w tym roku? Na to jak na razie wygląda.


Reasumując bawiłem się w tym roku nieźle - no właśnie tylko nieźle...Oczekuję na to, że rok 2014 podtrzyma passę z 2012 roku i dostarczy jeszcze więcej wrażeń. Oby tylko ilość przełożyła się na jakość gier w nowym roku. Tyle ode mnie. Hejos.


Autor: Kamil Nakonieczny

 

Write a comment

Comments: 0

Kontakt:

GG 8767038

Email: kamil89pl@wp.pl

Moja specyfikacja PC:

CPU: Intel Core i7 7700K 4.5 Ghz

MOBO: MSI Z270 Krait Gaming

GPU: MSI GTX 1060 Gaming 6G

RAM: 16 GB RAM DDR4 3200 MHZ

PSU: Silentium PC L1 Vero 600W

OS: Windows 10 Home Premium